Doğal Cilt Bakımı

Yoğurt ve Yumurta

 Yoğurt Maskesi Yapımı

 
Çoğumuzun buzdolabında yoğurt ve yumurta vardır. Bu ikisiyle cildinize bakım yapmaya ne dersiniz ? İki yumurta beyazıyla iki yemek kaşığı yoğurdu karıştırıyoruz. Bir dakika boyunca yüzümüzde bekletip ılık su ile yıkıyoruz. Yıkadıktan sonra nemlendirici ile nemlendiriyoruz.


Çilek Maskesi

Çilek Maskesi Yapımı

 

Çilek akne sorunları ile mücadele etmek için kullanılabilecek salisik asit içeren bir meyvedir. 1/4 bardak çilek püresini aynı miktarda yoğurt ile iyice karıştırıyoruz. Bu karışımı yüzümüze sürüp 10-15 dakika bekletiyoruz. Daha sonra ılık su ile yıkıyoruz. Bu sürede yemek için biraz daha karışım yapabilirsiniz 🙂

Avakado Maskesi

Avakado Maskesi Yapımı

 

Avakadonun cildiniz üzerinde mükemmel bir etkisi vardır. İyi yağlar içeren bu harika meyve kuru ve hasarlı ciltler için idealdir. Yarım olgun avakadoyu güzelce ezin. Daha sonra 1/4 fincan bal ekleyerek ikisini karıştırın. Cildinize sürerek 10 dakika bekleyin. Kışa girmeden önce bu maskeyi yapmakta fayda var. Yazın güneş ve deniz etkisiyle yıpranmış cildinizi onaracak mükemmel bir tariftir. Kışın uyguladığınızda da soğuk havaların etkisini en aza indirecek harika bir maskedir.

Dinlendirici Maske

Yulaf Maskesi Yapımı
 
Rüzgarlı ve soğuk havalar cildinize zarar verebilir. Bu zararı en aza indirmek güzelliğimizi geri kazanmak için bakım yapmamız şart. Bir fincan yoğurt ile yarım fincan yulaf ezmesini karıştırıyoruz. Karışımı cildimize uygulayıp 10-15 dakika bekliyoruz. Daha sonra nemlendirici ile cildimizi nemlendiriyoruz. 
 

Kil Maskesi

Kil Maskesi Yapımı
 
Kil cildi iyileştirmekle bilinir ve çökmüş ciltler için idealdir. Yeşil kil 1 çay kaşığı bal ve bir damla dilediğiniz bir bitkisel yağ ile ( zeytinyağı , badem yağı vb ) bir miktar su bu maske için yeterli olacaktır. Kili bir miktar su ile karıştırıp kıvam elde ettikten sonra bal ve yağı da ekliyoruz. Karışımı cildimize sürüyoruz. 10-15 dakika bekletiyoruz. Ilık su ile yıkıyoruz. Karışım ciltte uzun süre bekletildiğinde hemen kuruyor ve ciltte kızarıklığa sebep oluyor bu yüzden dikkat etmeliyiz. Ama tam zamanında yıkadığımızda cildimiz pamuk gibi olacaktır 🙂
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.