Yurtdışına Gideceklere Tavsiyeler

Floransa
Merhaba sevgili mor penguen okurları 🙂
Uzun zamandır yaptığım gezme planlarım ve havayolları sitesinden ayrılmayışım sayesinde geçtiğimiz hafta sonu İtalya’ya gitme imkanı buldum. Türk Hava Yolları’nın kampanyalı biletlerinden alarak 3 aydır beklediğim gezim hakkında ufak tefek bilgiler vermek istiyorum.. Özellikle ilk defa yurtdışına çıkarken insan panikleyip neyi nasıl yapacağını bilemiyor.  Siz de gitmeyi düşünüyorsanız belki yardımı olabilir.

Sabah 08:20 uçağına binip gideceğimiz için 5 te Taksim’den kalkan Havataş ile havaalanına doğru yola çıktık. Havataş 10 tl ve elinizde bavullarla en uygun ulaşım yöntemi. 2:30-3:00 saat önce havaalanında bulunmak gerekiyor. Bir aksilik durumunda hayalleriniz yıkılabilir. Riske girmeye gerek yok diyerek erken gitmeyi tercih edebilirsiniz.
Uçuştan bir gece önce check-in yapmayı unutmayın böylece zaman kaybı yaşamazsınız. Havaalanına gidince ilk işiniz el bagajı olarak yanınıza alacağınız çantanın içerisindeki sıvıları gözden geçirmek ve 100ml üzerindeki sıvıları bavula koymak. Bavulunuzu verip biniş kartınızı aldıktan sonra yapmanız gereken ikinci şey yurt dışı çıkış pulu satın almak. 15 tl ücretli pul pasaport kontrolünün karşısındaki bankodan alınabiliyor. Burada dikkat etmeniz gereken konu para üstünüzü aldığınıza emin olmak. Çünkü dalgınlıktan siz unutursanız görevliler özellikle vermiyor.

Pulu aldıktan sonra karşıya geçip pasaport kontrolü kısmına giriyoruz. Pasaport kontrolü sonrasında  artık rahat rahat uçağa bineceğiniz anı bekleyebilirsiniz. Kalkış zamanına daha çok varsa freeshopta zaman geçirebilirsiniz. Çikolatalar ve parfümler bir harika 🙂

Yurtdışına çıkmadan evvel yabancı dil ile ilgili çekinceleriniz varsa rahat olmanızı tavsiye edebilirim. Avrupa ülkelerinin çoğunda ( İspanya , İtalya vb. ) insanlar zaten akıcı bir İngilizce konuşamıyor. Yani onlarda sizinle aynı durumda olacak. Haritalar ve tabelalar da çokça olduğundan insanlarla çok konuşmak durumunda bile kalmayacaksınız aslında.

Yazımın devamında Floransa ve Roma’da neler yaptığımızı anlatacağım.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.