Ramazanda Tok Tutan Besinler

İftar yaptığıma göre bu satırları yazmak çok zor olmayacak:) Ramazanın yaz aylarında geçmesine , iftar saatlerinin geç olmasına alıştık. Fakat her sene biraz daha uzuyor ve sıcak havalar da güçsüz düşmemize sebep oluyor. İftar ve sahur arasındaki zaman farkı da az olduğu için insanın iştahı sahurda pek açık olmuyor.  Fakat bir şeyler yememiz şart.

Peki sahurda hangi besinleri tercih edersek gün içinde çok aç kalmayız.

Yumurta:  İçerdiği proteinlerle gün boyu tok kalmanızı sağlayacak en önemli besinlerden biri yumurta. Ama bence haşlama yumurtayı tercih edin geç saatte yağlı yağlı yediklerimiz bize lüp lüp kilo olarak dönmesin 🙂

 
yumurta
Süt: Süt de protein bakımından oldukça zengin ve gece içmek sahur sonrası uyumamıza da yardımcı olacaktır. Sütün içine bir çay kaşığı tarçın atarsak tarçın kan şekerini dengelemeye ve kolestrolü düzenlemeye yardımcı olacaktır.
süt
Hurma: Hurma oruç açarken de kan şekerinin aniden yükselmesini engellemeye yarayan bir mucize. Bir gün denedim faydasını gördüm. Sahurda yenen hurma iftara kadar tok tutuyormuş benden söylemesi 🙂
hurma
Fıstık , ceviz , badem : İçerisinde yüksek miktarda krom olan kuruyemişler , sahurda tüketildiğinde içerisindeki krom kan şekerinin düşmesini engeller. Kendinizi daha dinç ve daha az aç hissedersiniz.
fıstık ceviz badem
Ben bunları denedim ve faydasını gördüm.
Sizin denediğiniz ve gün içinde faydasını gördüğünüz yiyecekler neler ?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.