Budapeşte Gezi Notları

Yılbaşı sabahı gözümü açar açmaz kampanya ile aldığım biletlerin vakti geldi çattı. Geçtiğimiz hafta sonu Budapeşte’ye gittik. Kasım ayında Viyana-Prag yapmıştık fakat zaman darlığından Budapeşte’ye geçememiştik. Şimdi gidip döndükten sonra iyi ki Budapeşte’yi araya sıkıştırmamışız diyorum. Size tavsiyem siz de araya sıkıştırmayın çünküü Budapeşte çok güzel <3

budapest_havalimani

Türk Lirası, Forint, Euro karmaşası

Macaristan Avrupa Birliğine bağlı olmasına rağmen hala euro yerine kendi para birimini kullanan ülkelerden. Para birimleri Macar Forinti(huf). 1tl yaklaşık 100 forint yapıyor. Orada hesap yaparken forint üzerinden fiyatları 100’e bölerek Türk lirası karşılığını bulabilirsiniz. Ben bu 100’e bölme işine o kadar kaptırmıştım ki kendimi bazen 1000’e bölüyordum Emre uyarıyordu her seferinde 🙂

budapest_forint

Biz gitmeden önce Çemberlitaş’ta macar forinti satan bir döviz bürosundan forint aldık.(Çemberlitaş tramvay durağına çok yakın) Orada ne kadara bozduracağız, nerede bozduracağız, komisyon ne kadar gibi hesaplar yapmaktan böylece kurtulmuş olduk. Siz gitmeden almayacaksanız da çok dert etmeyin derim. Otobüs biletlerinin satıldığı makinalarda bile kredi kartı geçiyor. Yanınıza bir miktar euro alarak şehir merkezinde dönüşüm işini yapabilirsiniz. Herkesin söylediği genel bir şey var havalimanında çok gerekmedikçe euro-forint dönüşümü yaptırmayın. Şehir merkezinde de paranızı çok değer kaybetmeden bozdurmaya dikkat edin.

Euro forint değişimi Budapeşte için şart. Euro geçen yerler oldukça az. Euro geçen yerlerde de genelde turist kazıklamaya çalışıyorlar. Bizimle yarım saat dondurma sırası bekledikten sonra 5€ uzatıp euro geçmiyor cevabıyla hayal kırıklığına uğramış bir Japon teyzenin üzüntüsü hala aklımda

Havalimanı Ulaşım

Yurtdışına gidince en büyük bilinmezlik uçaktan inince havalimanında yaşanıyor bana göre. Ee şimdi ne yapacağız? 🙂

Uçaktan indikten sonra otobüs işaretinin gösterdiği çıkıştan çıkıp 200E otobüslerine binebilirsiniz. Sık sık kalkıyor. Otobüse binmeden önce otobüsün yan tarafında bilet alma makinaları var. Kredi kartı veya forint ile bilet alınabiliyor bu makinalardan.
budapest_200e
Bir bilet 350huf(forint) 3.5tl gibi bir rakam yapıyor. Otobüsten alırsanız 450huf oluyor fiyatı biletin. O makinalardan 10’lu veya 1-3 günlük ulaşım bileti de alabilirsiniz. Havalimanına merkezden gidiş&dönüş için kafadan 4 bilet gerekiyor.
200E otobüsünden Kobanya-Kipspest(son durak) durağından inip metroya binerek merkeze ya da otelinize yakın bir durağa ulaşabilirsiniz. Yaygın bir metro ve otobüs ağı var. Ulaşım konusunda zorluk yaşamazsınız. Otobüs ve metro olmasına rağmen biz çokça bisiklet kullandık ve yürüdük.
Bisiklet ağı
Budapeşte’de bisiklet yolları Amsterdam kadar gelişmiş olmasa da bisiklet kullan-parket noktaları çok fazla. Yeşil renkleriyle sizin de dikkatinizi çekecektir. Kaldığımız yerin sahibi kadın bize User Id ve pin vermişti. O yüzden kiralama aşamasını biz yapmadık fakat sitesinden yapılabiliyor. Sitesi -> Mol Bubi
budapest_cycling
Bisikletler park yerlerinde kilitli halde bulunuyor. Bisikleti kilitten çıkarmak için Ok basıp User Id giriyorsun sonra tekrar Ok basıp pin kodunu giriyorsun ok diyince bisiklet kilidi açılıyor. Kilit açıldıktan sonraki yarım saat ücretsiz. Kullanım süresi yarım saati gecerse kiralama ücretine ek ücret alıyorlar. Gün içerisinde yarım saatlik periyodlar şeklinde olmak şartıyla istediğiniz kadar bisiklet alıp başka bir park yerine bırakabilirsiniz.
24 saatlik kiralama 500huf 72 saat 1000 huf. Fiyatlar oldukça uygun. Bisiklet park yerleri de oldukça yaygın olduğundan hem bisikleti her yere taşıma hem de nereye kilitleyeceğim derdi olmuyor. Bisiklet kullanımında bir önerim de yollar için olacak. Bisiklet yolları çok yaygın olmadığından bisiklet yolu olmayan yerlerde yollar yerine kaldırımlardan bisiklet kullanmayı tercih edin Budapeşte’deki şoförlerin bizimkilerden geri kalır yanları yok 🙂
Konaklama
Şehir Tuna nehriyle Buda ve Peşte olmak üzere ikiye ayrılıyor. Buda tarafında tarihi yerler ve kale bulunuyor. Peşte tarafı ise şehrin daha hareketli kısmı. Biz Peşte tarafında konakladık. Booking, Airbnb gibi siteleri kullanarak konaklama işini kolaylıkla çözersiniz. Konaklama fiyatları da Avrupa’ya göre oldukça ucuz.
Chestnut Tree Apartment
Biz Vaci Utca caddesinde bulunan bir evde kaldık.(Chestnut Tree Apartment) Evin sahibi inanılmaz tatlı ve yardımseverdi. Gezinin diğer ayrıntılarını belirlemede onun tavsiyeleri oldukça işimize yaradı. Vaci Utca caddesi metroya ve Central Market’e oldukça yakın Budapeşte’nin İstiklal caddesi diyebileceğimiz bir cadde aslında. Ev sahibi bize sakın bu caddeden bir şeyler yiyip içmeyin hem sağlıksız hem de inanılmaz pahalı diye tembihlediğinden biz bu caddeyi hep transit geçtik:) Giderseniz sizin de aklınızda bulunsun.
Evin içerisinde ütüden çamaşır makinasına kadar her ayrıntı düşünülmüştü. Fiyat/performans olarak oldukça başarılı bulduğumu söyleyebilirim.
Neler yedik neler içtik? Budapeşte’nin en çok nesini sevdik? bir sonraki yazımızda 🙂 Sorunuz olursa da yorum olarak bırakabilirsiniz seve seve cevaplarım.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

1 Comment

  1. yasemin says: Reply

    merhaba, budapeşte.de bisiklet kiralamak zor olduğuna dair bir kaç yazı okudum. bubi gibi firmalar kredi kartına bayağı bir bloke koyup, daha sonra iade yapmıyolarmış. bu konuda bir fikriniz var mı. siz sanırım konakladığınız yerden şifre verip sadece kullandığınızı mı ödediniz herhangi bir teminat aldılar mı sizden. Ben bisiklet kiralayıp günübirlik szentendreye geçmek istiyorum.tabi yollar düzse:) şimdiden teşekkürler. bol gezmeli günleriniz olsun.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.