Budapeşte Gezilecek Yerler

Yediğin içtiğin sana kalsın bize gezdiğin yerlerden bahset diyenler için bu satırları yazıyorum. Budapeşte görkemli yapılarıyla, şehrin içinde bulunan yemyeşil adasıyla ve manzara izleme noktalarıyla size çok güzel anlar yaşatacak. Gitmeden bu kadarını biz de beklemiyorduk açıkçası. Gezi süremiz 48 saat olduğu için bazı yerleri eledik bazılarına öncelik verdik.

Kısa sürede nereleri gezebilirim/gezmeliyim diyorsanız cevabı yazımızda 🙂

1- Vásárcsarnok | Central Market

Çantalarımızı eve bırakıp koştur koştur buraya geldik. Gelmeden yol tarifine bakarken cumartesi günleri 15:00 itibariyle kapalı olduğunu gördük. Üstelik pazar günleri de kapalı. İçeri girdiğimizde saat 14:45’i gösteriyordu. Hal böyle olunca pazartesi sabah tekrar uğramak durumunda kaldık.

budapest_central_market

Burası her şeyi uygun fiyatlarla bulabileceğiniz büyük bir pazar yeri. Ev sahibimiz de taze meyve, sebze isterseniz oradan alın ben de oraya gidiyorum demişti. Gerçekten fiyatlar diğer yerlere göre oldukça uygun.

central_market_budapest

Meyve ve sebze dışında meşhur paprika yani bizdeki kırmızı toz biberi de uygun fiyatlarla buradan alabilirsiniz. Bir de sokaklarda da çokça görebileceğiniz kürtoskalacs isimli hamur işini (Prag’da Tredelnik olarak geçiyor) buradan biz 180 huf gibi çok uygun bir fiyattan aldık.

Kürtőskalács

Üstelik çikolata parçalı, vanilyalı ve kakaolu çeşitlerini de bulmak mümkün. Meyveler ve sebzelerin fiyatları da Türkiye’den bile uygun. Cumartesi kapanış saatine pazar da kapalı olduğuna dikkat ederek vakit bulursanız mutlaka uğrayın. Hediyelik eşya, buzdolabı süsü alışverişinizi de bu pazarın üst katındaki dükkanlardan yapabilirsiniz. Cumartesi günü 15:00 de kapatmazlar yaa diye düşünmeyin saat 15:00 olduğunda kapıları kapatmaya başladılar, içeride kalmaktan korktuk 🙂

Ayrıntılı bilgi ve adres için -> Foursquare Vásárcsarnok | Central Market

2- Budavári Palota | Buda Castle

Burası da meşhur Buda kalesi. Adından da anlaşılacağı üzere şehrin Buda tarafında bulunuyor. Biz yolun bir kısmını bisikletle bir kısmını yürüyerek gittik. Tepelere çıkarken birbirinden güzel yerler görmek mümkün.

buda_castle

Yukarıya ister yürüyerek isterseniz de ara ara bulunan asansörleri kullanarak çıkabilirsiniz. Onlar büyük ihtimal yaşlı ve yukarıya yürüyerek çıkamayacakları düşündüler ama bizim gibi tembeller için de hayat kurtarıcı olabiliyor bazen 🙂

buda_castle_budapeste

Biz de aralarda durup güzel manzaranın tadını çıkardık. Hava güneşli ve oldukça güzeldi şansımıza.

buda_catle_budapest_2

Her tarafını gezeyim en tepesine çıkayım diye düşünürseniz oldukça uzun sürebilir. Yarım gününüzü ayırmanızda fayda var. Buda kalesi tepesinden manzara izlemek inanılmaz güzel. Tepeden baktığımızda düşündüğümüz tek şey Budapeşte’nin ne kadar yeşil olduğuydu. İnsan özeniyor.

Ayrıntılı bilgi ve adres için -> Foursquare Budavári Palota | Buda Castle

3- Szent István Bazilika

Macaristan’ın hala ayakta olan en büyük üçüncü kilisesi olarak geçiyor burası. 1905 yılından beri müzik alanında aktif bir rol oynayan kilisenin önünde sürekli bir konser hazırlığı mevcut. Biz gittiğimizde de sahne kurulmuş ses sistemini ayarlamaya çalışıyorlardı.Szent István Bazilika yolu

Tepesinden manzaranın etkileyici olduğunu okumuştum. Siz de böyle yapılara ilgi duyuyor ve gezmekten hoşlanıyorsanız gitmenizi öneririm. Biz hem vakit darlığından hem de ilgimizin az olmasından dolayı etrafından dolaştık.Szent István Bazilika

Ayrıntılı bilgi ve adres için -> Foursquare Szent István Bazilika

4- Parlament

Avrupa’nın en eski yapılarından biri olan belediye binası Prag’da da çokça örneklerini görebileceğiniz gotik mimarinin örneklerinden aslında. Binanın yapımı sırasında 40kg alŧın kullanılmış.

Parlament

Biz gittiğimizde önünde öfkeli bir kalabalık bildiri okuyordu. Dillerini anlamadık ama bir şeye gerçekten çok kızmışlardı. Nöbet tutan askerler bu duruma alışkın olacak ki hiç tepki vermeden dinliyorlardı.

Parlament_budapest

Fotoğrafta göreceğiniz gibi 2 numaralı tramvay hemen önünden geçiyor. Biz bisikletle geldik hemen yakınlarında park yeri bulunuyor.

Ayrıntılı bilgi ve adres için -> Foursquare Parlament

5- Margitsziget

Şimdi bir ada düşünün. Şehrin içerisinde yemyeşil kalmış insanların nefes almak için kaçıp gidebileceği, çimlerde yayılıp dinlenebileceği. Margitsziget Budapeşte’nin yeşillikler içindeki güzel adası. Ben onedio piknik yapmak için en güzel yerler listesinde görmüştüm hatta.

Margitsziget_island_budapest

Bu fotoğrafı tepeden çekmiştim ne kadar yeşil olduğu anlaşılsın diye. Biz bisiklet insanı olarak adaya bisiklet ile gittik fakat ev sahibimiz feribot turları ile gitmemizi önermişti bisiklet kullanmayacaksanız düşünebilirsiniz (BKK) Gider gitmez adadan güzel kokular almaya başladık ve yemeden dönmeyin denen Langos ile karşılaştık

budapest_langos

Bize çok söylediler ben de size söylemiş olayım. Langos yemeden dönmeyin! Langos dediğimiz bildiğimiz pişi aslında. Gözünüzün önünde kızartıyorlar üzerine istediğiniz malzemeyi ekliyorlar, size de tadını çıkarmak düşüyor. Benim tavsiyem sourcream ve peynirli olanı. İsterseniz sarımsak da ekliyorlar tadına doyum olmuyor. Langos’u ada dışında KARAVÁN Budapest’de bulabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi ve adres için -> Foursquare Margitsziget

6- Hősök Tere | Heroes Square

Macar tarihindeki 7 kabile reisi ve diğer önemli devlet adamlarının heykellerinin bulunduğu kahramanlar meydanı Budapeşte’de bulunan ana meydanlardan biri. Özellikle akşam saatlerinde ışıklandırmanın da katkısıyla etkileyici bir yer oluyor.

Hősök Tere | Heroes Square

Amsterdam yazısının bir benzerini de BUDAPEST yazarak buraya koymuşlar renkleri sürekli değişiyor hem de. Kahramanlar anıtı Unesco’nun dünya mirası alanında bulunuyor.

Ayrıntılı bilgi ve adres için -> Foursquare Hősök Tere | Heroes Square

7- Halászbástya | Fisherman’s Bastion

Fisherman’s Bastion 1895 ve 1902 yılları arasında inşa edilmiş oldukça görkemli bir yapı. Çok tepede olduğundan yokuş çıkmak istemezseniz hemen önünden otobüs geçiyor (16, 16A)

fishermans's bastion

Kulelerinden Margitsziget adası, Chain Bridge ve şehrin Pest kısmı görünüyor. Yedi kule Macar tarihindeki yedi kabileyi temsil ediyor. Tepede bir de bir şeyler içmek için bir kafe bulunuyor.

Halászbástya | Fisherman's Bastion

Müzisyenler, turistler ve her yerin olmazsa olmazı Japonlar sayesinde burası oldukça hareketli bir bölge olarak dikkatimi çekti. Tepeye kadar çıkmışken bir fotoğraf da biz çekelim dedik 🙂

Halászbástya | Fisherman's Bastion view

Arkamızda bütün ihtişamıyla Parlemento binası görünüyor. Bir de Emre’nin üzerinde selfie çubuğunun gölgesi 🙂

Ayrıntılı bilgi ve adres için -> Foursquare Halászbástya | Fisherman’s Bastion

8- Chain Bridge

Buda ve Pest yakaları Tuna nehriyle ikiye ayrılıyor demiştik. Bu iki yakayı birleştirmek için ilk inşa edilen köprü diğerleri arasında da en meşhur olan Chain Bridge. 1849 yılında açılan köprü hala bütün ihtişamıyla ayakta.

chain_bridge_budapest

Bu fotoğrafı Buda kalesinden çekmiştim. Kitaplarda Chain Bridge olarak geçse de Macarlar lánchíd diyor bu köprüye. Uzunluğu 202 metre olan köprüyü biz de yürüyerek geçmeyi tercih ettik.

budapest_lánchíd

Ayrıntılı bilgi ve adres için -> Foursquare Chain Bridge

9- Cipők a Duna-parton

II. Dünya savaşı sırasında ölen Yahudilerin anısına yönetmen Can Togay ve heykeltıraş Gyula Pauer tarafından tasarlanmış Tuna nehri kıyısındaki ayakkabılar 2005 yılında açılmış.

Cipők a Duna-parton

Hikaye çok üzücü, canlandırma çok gerçekçi olunca biz dahil herkes yas havası içerisindeydi. Geçmişte acı çeken, acımasızca öldürülen insanların anısına mutlaka gidin. Parlemento binasına çok yakın.

Ayrıntılı bilgi ve adres için -> Foursquare Cipők a Duna-parton 

10- Rudas Gyógyfürdő és Uszoda

Son maddeye kadar gelebildiyseniz çok şanslısınız çünkü size Budapeşte hamamları konusunda çok önemli bilgiler vereceğim. Biz de gitmeden araştırmıştık hamama mutlaka gidelim ama nereye gidelim diye. Bütün öneriler Szechenyi Baths üzerinde yoğunlaşmıştı. Bizim tatlı ev sahibimiz bu konuda da bizi aydınlattı ve kesinlikle Szechenyi’ye gitmeyin dedi 🙂 Sebeplerine gelince pis, kalabalık ve turist kazığı olduğundan bahsetti. Bize Rudas’a gitmemizi önerdi. Biz de pazar günü kahvaltımızı yaptık doğru Rudas’a

Rudas Gyógyfürdő és Uszoda

Rudas çok büyük bir yapı. İçerisinde hamam, spa, sauna, buhar banyosu ve havuz bulunuyor. Havuz kullanımı için bone şart. Tüm nimetlerinden faydalandık üstüne bir de masaj yaptırdık. İçerisi oldukça temiz hafta sonları kadın-erkek karışık kullanılıyor. Bütün alanlara giriş aldık dolap için ekstra para ödemedik. İki kişi için 20000 huf ödedik masaj da dahil.

Bir de tepesinde Budapeşte manzaralı sıcak su havuzu bulunuyor ki en keyifli kısmı burası sanırım. Şiddetle tavsiye ederim.

Rudas Gyógyfürdő és Uszoda

Cuma ve cumartesi geceleri de 22:00 ile 04:00 arasında da açık oluyor. Biz çok yorgunduk gidemedik ama panaromik havuz gece daha keyifli olabilir.

Ayrıntılı bilgi ve adres için -> Foursquare Rudas Gyógyfürdő és Uszoda

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.