Schengen ülkelerine araba ile çıkış

En son Hollanda gezimizden sonra gelen 1 yıllık schengen vizesinden sonra, hali hazırdaki vizeyi değerlendirmek amacıyla geçtiğimiz aylarda hem Yunanistan’a hem de Bulgaristan’a şahsi aracımızla kısa gezilerimiz oldu.

İlkinde Yunanistan’ın Thassos adasına, ikincisinde ise Bulgaristan’da Sunny Beach’e gittik. Bu süreçte tabi çevremizden “nasıl oluyor araba ile çıkmak? çok masraf oluyor mu?” gibi sorular aldık. Bugün burda “once and for all” tüm soruları cevaplıyorum. ?

İstanbul’dan Thassos 442 KM, Sunny Beach ise 372 KM. Çeşme’ye bakarsak 735, Alanya ise 805 KM. Hal böyle olunca, biz İstanbullular için, komşular gayet güzel deniz/kum/güneş tatil opsiyonu olabiliyor.

Tüm bunların dışında, restoranlardan otele, otellerden plajlara kadar gereksiz ücretlere katlanmak zorunda kalmıyor oluşumuz da artısı. Onlar başka yazının konusu.

Thassos

Yeni tip ehliyet

Ilk önce ehliyetiniz eğer yeni tip ehliyetlerden değilse yenilemeniz gerekiyor. Buradan alacağınız randevu ile, ehliyetinizi yenilemek için size uygun olan emniyet müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Eğer kısa sürede almanız gerekiyorsa, bu sayfayı sık sık takip edebilirsiniz, birisi randevusunu iptal ederse hemen 1 kişilik yer açılıyor. Zira, ben bu işleri genelde son ana bıraktığımdan Maltepe emniyet müdürlüğüne gitmek durumunda kaldım. 🙂

Bu noktada, daha önce yurtdışında eski tip ehliyetlerimizle araç kiralayanlar

“Yahu gerek yok, X ülkede araç sürdük”

diye düşünebilir, sınırdan geçişte işler bu şekilde yürümuyor.

Bu ehliyeti yenilemek için bir adet sağlık raporu, 2 fotoğraf, eski ehliyetiniz yeterli. Sağlık raporunu ben aile doktorundan aldım. (Gözleriniz bozuk değilse, ek olarak göz muayenesi gerekebiliyor.) 2–3 gün içerisinde PTT üzerinden yeni ehliyetiniz geliyor.

Yenileme ücreti ise 15 TL.

Sunny Beach’te kaldığımız otelden bir görüntü

Yeşil Sigorta

Bu listedeki ülkelerin içinde TR araçlı plakanızla gezecekseniz yeşil sigorta denen bir sigortaya ihtiyacınız var.

Olur da eğer bir kaza durumuna karışırsanız, bu sigorta karşı tarafın masrafları için teminat sağliyor. Ben bunu gitmeden önce Turing’in Sanayi mahallesi şubesinde yaptırdım. Ama İpsala, Kapıkule, Dereköy sınır kapılarında da direkt olarak yaptırabileceğiniz şubeler var.

Detaylı bilgi: http://www.turing.org.tr/uluslararasi-sigorta-yesilkart/

Genel notlar

  • Araç sizin üzerinize değilse araç sahibi ehliyet sahibine vekaletname vermek zorunda.
  • Sınır kapılarında yarım saat, 45 dakika civarı bekledik genelde. Ama bu süre, bayram/seyran zamanları artabilir. Herkesin geçtiği zamanlarda dikkatli olmak lazım.
  • Motorcu arkadaşlarımız tamamen araçlarla aynı işlemleri yapmalarına rağmen sıraya kaynak yapmakta. Meriç nehri üzerinde gereksiz sollama yapan bi araçla tartıştıktan sonra ben çıkış öncesi başka tartışma yaşamak istemedim ama ayıp gerçekten.
  • Sağlık sigortamız yurtdışında geçiyor ama yanımızda sadece kartı vardı (poliçesi yoktu) Bulgaristan sınır kapısında bu biraz sorun oldu ama geri göndermediler. Yunan’da ise hemen hemen hiçbir şeye bakmadan aldılar içeri.
  • Hem Yunanda hem Bulgarda fiyatlar Türkiye’ye göre daha iyi. Yunanistanda EUR, Bulgaristan’da ise LEVA (BGN) geçiyor. Özellikle Yunan mutfağına hayran kaldım, olur da Thassos’a giderseniz Panagia’daki Elena restorana (ben şölen restoran diyorum) uğrayın.
  • Yunanistanda bankalardaki para çekme limitlerinden dolayı kredi kartı problem. Çoğu yerde kart geçmiyor, TR’den EUR alıp gidin.
  • Benzin ve LPG, Bulgaristan’da oldukça ucuz. Yunanistan’da ise hemen hemen aynı. Bulgar tarafına geçecekseniz, deponuzu ona göre doldurmayı planlayabilirsiniz.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

1 Comment

  1. […] (Eğer arabanızla çıkıyorsanız da başka belgeler gerekiyor. Süreçleri bilmiyorsanız, Schengen ülkelerine arabayla çıkış yazımıza bir göz atın.) Gittiğimiz kamp tesisi merkeze oldukça yakın ve insanlar genelde […]

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.