Thassos Notları 1

Otelden ayrıldıktan sonra hava serinlemeden denize girelim diye düşünüyoruz. Gideceğimiz yerlerin haritadaki yerlerine ve konumumuza göre hızlıca bir plan çıkarıyorum.

thassos_yollari İlk olarak Thassos’un en güzel denizi diye bilinen hayranı çok olan Aliki Beach‘e gidiyoruz. Otel ile arasındaki mesafe 15-20km fakat yollar gidiş dönüş ve virajlı olduğu için yarım saate yakın sürüyor. Plaj girişi kalabalık uygun bir yere arabayı park ediyoruz. Sandalyelerimizi ve plaj şemsiyelerimizi de almayı ihmal etmiyoruz.

aliki_beach_thassos

İlk izlenimimiz koyun oldukça kalabalık olması. Giriş taraflarda bir yer bulup eşyalarımızı bırakıyoruz. Deniz taşlı, deniz ayakkabısı götürmediğim için biraz pişman oluyorum. Denizi oldukça güzel ama belki de yolculuk sonrası bize öyle geliyor 🙂 Koyda birden çok işletme bulunuyor. Biz denizden çıktıktan sonra Koala Bar‘a gidip bira patates yapıyoruz. Bira olarak Yunanistan’ın meşhur birası olan Mythos tercih ediyoruz.

aliki_koala_bar

Patates güzel porsiyonlarda oldukça büyük. Bira ve patatesler için 10€ ödüyoruz. Koala Bar önünden denize girerseniz bir şeyler yiyip içseniz bile iki şezlong ve şemsiye için 5€ istiyorlar. Bu konuya dikkat etmenizde fayda var.

Keşfedeceğimiz bir diğer koya gitmeden evvel yol üzerinde bulunan Archangel Michael‘e uğruyoruz. Burası Kutsal başmelek kadınlar manastırı olarak da bilinen Thassos adasının en büyük manastırı. Yapım tarihi hakkında net bir bilgi olmasa da çok önemli bir ibadet merkezi.

Archangel_Michael

Girişte kıyafet konusundaki uyarıları görünce giremeyiz diye düşünmüştük ama tatil yeri olduğu için ziyaretçileri düşünerek girişte bez etek, pantolon dağıtıyorlar. Biz de verilen kıyafetleri giyip içeriyi gezmeye başladık. Giriş ücretsiz.

Archangel_Michael_view

Manzarası çok güzel içerisi de özenle korunuyor. Hala ibadet ediyorlar mı bilmiyorum ama içeride oldukça kapalı rahibeler vardı. Bu kıyafet işinden şort giydiği için Emre de etkileniyor 🙂

Archangel_Michael_kiyafet

İçeride bulunan hediyelik eşya dükkanını da gezip buradan ayrılıyoruz. 15-20 dk yol gittikten sonra Psili Amos koyuna varıyoruz.

psili_amos

Psili Amos koyunda hem bir beach bar hem de yemek yiyebileceğiniz bir taverna bulunuyor.Sahil oldukça kalabalık ve yüksek sesli müzik yayını var. Patatesle geçiştirdiğimiz karnımız acıktığı için biz tavernayı tercih ediyoruz. Okuduğumuz yazılara güvenerek kabak kızartma, greek salata ve kalamar sipariş ediyoruz.

greek_salad

Meşhur yunan salatası bildiğimiz domates, salatalık, soğan söğüş üzerine feta cheese olarak geçen bizdeki beyaz peynire benzer bir peynirle servis ediliyor.

kabak_kizartma

Kabak kızartma incecik dilimlenmiş kabaklar soslanıp kızgın yağda kızartılıyor. Çıtır çıtır tadına doyum olmuyor.

kalamar

Kalamar alışkın olduğumuzdan farklı. Bacaklarıyla kızartılıyor. Emre bu şekilde yemeye alışkın olmadığından pek beğenmedi ama bence güzeldi. İki mythos ve bir büyük su ile beraber yediklerimiz için 28.50€ ödüyoruz.

Karnımız doyunca yüksek müzik yayınından kaçarak  kayalıklara havlularımızı serip denize giriyoruz. Güneşin son saatlerini de böylece değerlendiriyoruz.

psili_amos_beach

Güneş battıktan sonra otele gidip Panagia’yı gezmeye ve bir şeyler içmeye karar veriyoruz. Panagia sevimli ve hiç bozulmamış bir köy. Meydanında bulunan bir kaç dükkan ve kafe dışında oldukça sakin.

panagia

Köyün sokaklarında yürüyüp dolaştıktan sonra Thassos Inn otelin önünde bulunan kafesine oturuyoruz ve Yunanların milli içeceği olan frappe denemek istiyoruz. Sütsüz ve şekersiz bir frappe tercih ediyorum.

thassos_inn_frappe

Yanındaki kek bile kahvenin acılığını kurtarmıyor. Hayatımızda içtiğimiz en sert kahve sanırım bu. Frappe nasıl bu kadar seviliyor diye merak etmeden duramıyoruz. Yanında su ile servis etmelerinin sebebi buymuş diye düşünüyoruz 🙂

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.