Thassos’a Yolculuk

Ramazan bayram tatili dokuz gün olunca, ben deniz tatili yapalım diye tutturunca, hali hazırda schengen vizemiz de olunca bayram için Thassos planı yapmaya koyulduk.

Deliler gibi araştırdım, bu sebeple daha gitmeden beni çok heyecanlandıran yerlerden biri oldu Thassos, gidince de kendine hayran bıraktı orası ayrı 🙂 Thassos çok büyük bir ada. Ya kendi aracınızla gitmeli ya da orada araç kiralamalısınız. Biz kendi aracımızla gitmeyi tercih ettik.

Yurtdışına kendi arabasıyla çıkmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenleri ayrı bir yazıyla ayrıntılı yazacağız ama kısaca;

  • Ehliyetimizi yenilettik
  • Turing’den gidiş-dönüş süremizi kapsayan yeşil sigorta olarak bilinen sigortadan yaptırdık

Ayrıntılı yazı için tıklayın

Sabah 06:00 gibi İstanbul’dan yola çıktık. Bir iki yerde durduktan sonra saat 09:00 gibi Keşan Migrostaydık. Buradan bir kaç eksiğimizi ve dolaba koyacağımız kahvaltılıklarımızı aldıktan sonra Yunanistan yönüne doğru devam ederek sınıra vardık.

yunanistan_tabelasi

Sınırda aşırı kuyruk yoktu. Bayramın ikinci günü gitmemizin de bunda etkisi büyüktür. Buna rağmen işlemlerimiz yaklaşık 1 saat sürdü. Özellikle motorcu arkadaşların aynı işlem gördüğümüz sırada önümüze geçmeye çalışması canımızı çok sıktı. Zaman bizim için de değerli, ruhsat ve pasaport kontrolü araç ve motor için aynı şekilde yapılıyor.

ipsala_kuyruk

İşlemler tamamlanıp sınırı geçtikten sonra geniş bir otoyola çıktık. Yollar oldukça düzgündü. Feribota binmeden evvel de bir kere lpg aldık 0.719€’dan. Benzin istasyonları zor bulunuyor demişlerdi ama böyle bir sorunla karşılaşmadık. Yolda benzin istasyonu işaretini takip ederek yaklaşık 500mt içeri girip benzinliğe uğrayıp tekrar otobana bağlanabiliyorsunuz.

Thassos’a giden arabalı vapur Keromoti ve Kavala’dan kalkıyor. Kavala hem İstanbul tarafından geliyorsanız Keromoti’den daha uzak hem de feribotun yolculuk süresi daha uzun. Keromoti’ye gidene kadar otobana bir kere para ödedik; 2,4€

keromoti_yolu

Keromoti’de çok feribot bekleriz diye korkuyordum ama korkularım boşunaymış. Feribotlar son model, iki kat araç alabilecek şekilde dizayn edilmişler. 10-15 dk içerisinde feribota bindik. Feribota araç için 20€ araçta bulunan her bir yolcu ve şoför için de ekstra 3.5€ ödüyorsunuz. (Temmuz 2016)

keromoti_feribot

Klimalı feribotun içerisinde 45-50 dakika süren bir yolculukla Limenas’a varıyoruz. Burası Thassos’un merkezi olarak geçiyor. Ada ilk anda yemyeşil haliyle bizi etkilemeyi başarıyor. Kalacağımız otel Panagia tarafında olduğu için 5-6 km ilerleyerek Panagia’ya varıyoruz.

Konaklama için booking üzerinden bulduğum Agnanti Studios‘u seçmiştik. Balkona çıkıp manzarayı görünce çok doğru bir karar verdiğimizi anladık.

agnanti_studios_manzara

Diğer bloglarda konaklama için iki merkez önerilmiş; Limenas ve Limeneria. Gece hayatı ve restoranların çoğu bu iki merkezde ama biz buraları tercih etmediğimize hiç pişman olmadık. Panagia Limenas’a oldukça yakındı ve çok sakindi. Zaten arabayla gittiğinizi veya orada kiralayacağınızı varsayarsak mesafe çok dert olmayacaktır.

Eşyalarımızı bıraktıktan sonra Thassos’un güzel koylarını keşfetmek ve lezzetli yemeklerinden yemek için hiç vakit kaybetmeden tekrar dışarı çıkıyoruz 🙂

Thassos Notları 1

Thassos Notları 2

Thassos Notları 3

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.