Soğuk Havalarda Konforlu Gezme Rehberi

Zalim havayolları tüm promosyonlarını kış aylarında yaptığı için, Avrupa’nın en soğuk zamanlarında gidiyor olabiliriz. Çok gezmenin ve maliyetleri azaltmanın birinci koşulu uçak biletini ucuza almak. Hal böyle olunca kış günü kar, soğuk demeden gezmek zorunda kalabiliyoruz. Hava soğuk olsa da gezerken konforu arttırabilmek için dikkat ettiğimiz bir kaç şey var umarım sizin de işinize yarar.

1- Termal İçlik

termal_iclik

“Ben askerde bile içlik giymedim, delikanlı adam içlik giymez” diye düşünüyor olabilirsiniz. Emre de sizinle aynı kafada ama inanın -4 derecede Berlin sokaklarında gezerken giydiği içliğin varlığına şükrediyordu.

Hareket ederken ısıyı daha iyi dağıtacağı için termal içlik almanızı öneririm. Decathlon ve Tchibo’da uygun fiyatlara kaliteli seçenekler bulmanız mümkün. Mümkünse alt ve üst alın ve bir nebze de olsa soğukla ilişkinizi kesin.

2- Kayak Çorabı

kayak_corabi

Ne demiş atalarımız ayağını sıcak tut, başını serin. Bu bilgiden hareketle sıcak tutmamız gereken ilk yer ayaklarımız. Yün çoraplar ve kayak çorapları bu iş için ideal. Ayağınız sıcak olduğu müddet havanın soğuğu da çok fazla etkilemeyecektir sizi emin olun.

3- Buff

boyunluk_buff

Evet sırf yukarıdaki sebeplerden ötürü atkı değil buff veya boyunluk. İsterseniz boynunuzu sarın, isterseniz kafanızı sarın. Ağzı, burnu ve kulakları saran boyun bölgesini inanılmaz sıcak tutan(özellikle içi polarlı olanlar) bu mucize buluş sayesinde size soğuk işlemeyecektir.

4- Isıtıcı Bant

isitici_bant

Benim favorim bunlar. Kozmetik mağazalarından bulabilirsiniz. Kıyafetinize yapıştırıyorsunuz, ben genelde belime yapıştırıyorum. Verdiği sıcaklık inanılmaz güzel oluyor. Yaklaşık 8-10 saat bulunduğu bölgeyi sıcak tutuyor. Sıcaklık dağılıyor ve böylece içerden ısınmış oluyorsunuz. Decathlonda bunların ayak altına yapışanlarından da var. Onlar da oldukca ince yürürken rahatsız etmiyor ve ayağınızı tüm gün sıcak tutuyor. Yapanlara, bulanlar buradan teşekkürü borç bilirim. Yılın icadı bence.

5- Eldiven

eldiven

Özellikle soğuk havalarda bisiklete binme düşünceniz varsa (çok yaptık kendimizden biliyorum 🙂 mutlaka kaliteli bir eldiven alın. Benim en çabuk üşüyen yerim ellerim. Fotoğraf çekme keyfinden mahrum olmak istemezseniz de dokunmatik özelliği olan eldivenlerden tercih edebilirsiniz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.