Beyrut Araç Kiralama ve Ulaşım Rehberi

Yurtiçi gezilerimizde araç kiralamayı es geçmiyoruz ama yurtdışı gezilerinde gideceğimiz destinasyonunun yapısına ve toplu taşıma olanaklarına göre karar veriyoruz.

Yurtdışı olarak daha önce sadece Yunanistan ve İtalya’da araç kiralamıştık ve memnun kalmıştık. Beyrut’ta ise toplu taşımayı araştırdığımızda toplu taşıma diye bir şey olmadığını ögrendik. 🙂

Gezi bloglarında Beyrut yazılarını okuduğumuzda tavsiye edilen seçenek hep ‘taksi kullanın’ idi; zira Beyrut trafiği ve sürücülerin namı cidden çok kötü.

Ama bir taksiye 3 gün boyunca $200 civarı para dökmek “backpacker” ruhuna aykırı olacağı için araç kiralama opsiyonlarına baktık. Beyrut’ta taksi kullanacaksanız sürekli pazarlık yapmanız gerekecek, sadece havalimanından otele gidiş bile $20 civarında. Eğer Byblos, Harisa, Jeita Grotto gibi yerlere gitmek isterseniz ekstra $100 cebinizden çıkacak. Şehiriçi ulaşımda da taksi kullanacaksanız yine her biniş ekstra masraf.

Beyrut’ta araç kiralama

Ben genelde araç kiralamalarda holidaycars’ı kullanıyorum. Birçok kez indirimleriyle oldukça ucuz araç kiralamaları yaptım. Beirut için de en uygun seçeneği burada buldum; 3 günlük kiralama ekstra sigortası ile birlikte 240 TL’ye geldi.

Ortadoğu trafiklerinden birinde olacağınız için, aracı teslim alırken aracın minik hasarlarının araç teslim formuna yazıldığına emin olun. Onlarca kez araç kiralamaşımdır ama ilk defa aracı geri teslim ederken bu derece bir kontrol gördüm. Beyrut’ta ufak hasarlı kazalar çok fazla olduğu için, aracın kontrollerini eksiksiz yapıyorlar.

Beyrut’ta trafik

Trafik cidden belirli caddelerde yoğun. Ama hiçbir zaman bir yolda saatlerce kitlenmedik. Trafiğin yoğunluğundan çok sürücülerin sürüş stilleri çok kötü. Hiçbir sürücü şerit çizgilerini takip etmiyor; sinyal veren yok ama korna çalan çok. “Ben şeridimde tın tın giderim, bir şeycik olmaz” diyorsanız yanılıyorsunuz, araçlar hiç bakmadan önünüze kırıyor, 70’le 80’le giderken, milimetrik aralarla sollama/sağlama yapıyorlar. Dolayısıyla ekstra dikkatli kullanmak gerekiyor.

Kırmızı ışıklara sürücülerin birçoğu uyuyor ama bu oran Türkiye’deki gibi yüksek değil. Kavşaklarda, yol bağlantılarında gelen-giden var mı diye kontrollerinizi yapmayı unutmayın.

Beyrut’ta trafikten ufak bir kesit:

 

Park

Beyrut, birçok yönden İstanbul’a benziyor. Park konusunda da aynı. Gittiğiniz mekanların çoğunda vale sistemi var ama biz onlara para bırakmak yerine, biraz gezip boş park yeri bularak hallettik bu sorunu.

Otelde ise park için 2 günlük $28 gibi bir ücret ödeyince canımız biraz sıkıldı ve ertesi gün otelin yakınındaki sokağa bıraktık arabayı. Otelimiz Rauche bölgesinde olduğu için boş yer bulmak biraz rahat oldu, daha merkezi yerlerde biraz zorlanabilirsiniz.

Merkezi caddelerde ise 09:00 – 16:00 arası otomatla çalışan bir sistem var. Bir sefer parklamayı en fazla 2 saat yapabiliyorsunuz; her 15 dakika içinse 0.25 LBP coin’i otomata atmanız gerekiyor. Aldığınız bileti aracin görünür bir tarafına koyup gitmeniz lazım. Eğer bu işlemi yapmazsanız cezası 10000 LBP. Bizim bu sisteme hiç ihtiyacımız olmadı açıkcası; genelde bu yerlere saat 16’dan sonra park ettik. Dolayısıyla gelip kontrol yapan birileri var mı bilmiyorum.

Benzin fiyatları

Benzin fiyatları Türkiye’ye göre ucuz. 1 litresi 1150 LBP (3.5 TRY) civarında. Bu ucuzluk araç kiralamayı ekonomik olarak da cazip kılıyor. Biz toplamnda 250KM civarında bir yol yaptık ve benzini tekrardan full hale getirmemiz 30000 LBP bir ücret ile halloldu. ($20)

TL;DR

Araç kiralamak, Beyrut’ta ulaşım için en ucuz çözüm. Ama ülkede trafik kuralları pek oturmadığından dolayı dikkatli kullanmanız gerekiyor. En azından İstanbul trafiğinde birkaç yıl araba sürmemişseniz oradaki kaos sizi bir sürücü olarak ciddi sıkıntılara sokabilir.

Beyrut gezi notlarımızın ilk bölümünü buradan okuyabilirsiniz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

6 Comment

 1. […] Beyrut trafiği ve araba kiralama hakkında merak ettikleriniz için ayrıntılı yazdık,  Beyrut araç kiralama ve ulaşım rehberi yazımızdan […]

 2. Cengiz says: Reply

  Turkiye’de Adana’da arac kullananlar beyrutta arac kullanir diye yazmistim 2015’te. Cop krizlerinin Eylulunde bile cok guzeldi.. tebrikler paylasiminiz icin..

  1. Adana ve Hatay’daki araba kullanma tecrubelerime gore benzerdi ama yine de Beyrut bir tik uzerinde diyebiliriz. 🙂

   Tesekkurler.

 3. Kerem says: Reply

  Uluslararası sürücü belgesi istediler mi araç kiralarken?

  Teşekkürler!

  1. aydan.tasdemir says: Reply

   Yeni ehliyet ile kiraladık aracı. Başka bir belge istemediler.

 4. İ.Yıldız says: Reply

  Merhaba 🙂

  Hangi firmadan ve hangi noktadan kiraladınız acaba aracı? Mart’ın başında Beyrut’ta olacağım ve havaalanından kiralamayı düşünüyorum ben. Şu an için en iyi fiyatı Citycar Rental (lokal bir firma) veriyor holidaycars, booking.com v.b.’de. Ama emin de olamayıp Avis, Budget v.b. tarzı uluslararası bir firmadan kiralamak daha mı iyi olur diye de düşünmüyor değilim. Bir de 600 dolara yakın depozito istiyorlar kredi kartı vasıtasıyla. Sizde de böyle bir uygulama olmuş muydu ve olduysa sonrasında geri ödeme yapılmış mıydı çok zaman geçmeden sorunsuz bir şekilde? Teşekkürler şimdiden cevabınız için 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.